Начало Местен фокус Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.
7193
Хроника

Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.

В исторически план взаимоотношенията между Тибет и Китай са били различни и нерядко обтегнати.В средата на 18-и век, със завладяването на части от Тибет от династията Цин, страната става васална област на Китай, сочи информация в отдел “Справочна” на . По време на буржоазната революция (1911-1913), с която династията Цин е свалена от власт, Тибет прекъсва връзките си с Китай. След провъзгласяването на Китайската народна република (1 октомври 1949), на 4 ноември 1949 г. Тибет е окупиран от китайски войски.

| 28 Март 2025, 07:00 ч.
Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.
Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.
Снимка © АП

Държавният съвет на Китайската народна република решава на 28 март 1959 г. да разпусне местното тибетско правителство и да възложи неговите функции на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район. Това се открива в бюлетина “Международна информация” от март 1959 г.

Повишение на разкриваемостта на криминалните престъпления, извършени през 202

Общински съвет – Елхово подкрепи на днешното си заседание три предложен

Протест в защита на правата на животните събра граждани пред Съдебната палата

Правителството прие решение за одобряване на финансиране на Министерството на

Общинските съветници в Ловеч на днешното си заседание приеха нова Наредба за

В исторически план взаимоотношенията между Тибет и Китай са били различни и нерядко обтегнати. В средата на 18-и век, със завладяването на части от Тибет от династията Цин, страната става васална област на Китай, сочи информация в отдел “Справочна” на . По време на буржоазната революция (1911-1913), с която династията Цин е свалена от власт, Тибет прекъсва връзките си с Китай. След провъзгласяването на Китайската народна република (1 октомври 1949), на 4 ноември 1949 г. Тибет е окупиран от китайски войски. На 23 май 1951 г. е подписано т. нар. “Споразумение за мирното освобождение на Тибет”, което го определя като китайска територия. Но напрежението в страната остава.

На 10 март 1959 г., седмици преди да бъде решено да бъде разпуснато местното правителство, възниква въстание срещу китайската власт. Държавният съвет на Китайската народна република задължава частите на Тибетския военен окръг на китайската Народоосвободителна армия да потушат напълно вълненията в Тибет, се открива още в бюлетините от онова време.

Бунтът е потушен на 21 март, като са убити около 90 000  души, сочи още отдел “Справочна информация” на .

Духовният водач на Тибет Далай Лама бяга със свои привърженици в Индия, където през април 1959 г. създава правителство на Тибет в изгнание. 

Съобщения за събитията отпреди 66 години откриваме в бюлетините “Международна информация” и “Международна информация. Служебен”:

Курортен комплекс "Боровец" закрива зимния сезон тази неделя (30 март), съобщ

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) реши да възл

Община Шумен и Шуменският технологичен институт, обединявайки усилията си в п

В Тибет

Делхи, 21 март 1959 г. /Франс прес/ Извънредно трудно е да се прецени сериозността на инцидентите, които станаха в Лхаса между верноподаниците на Далай Лама и китайските комунистически власти. Още преди 15 години министър-председателят на Бутан, намиращ се на границата на Тибет и Индия, заяви при един свой престой в Делхи, че “нещо става в Източен Тибет, но че е трудно де се установят неговите мащаби”.

Първите сведения в английския печат за слуховете в Тибет датират от началото на годината. В тях се съобщаваше за битка по всички правила между китайци и тибетски бунтовници в източната чест не огромната страна, южно от Лхаса. Ламите били избити, един китайски генерал паднал в боя, властите на Пекин искали Далай Лама да порицае бунта, позицията на Далай Лама била деликатна. Ако се подчини на Пекин, той скъсва с един бунт, който може де му послужи за “маневрена маса” в трудните му отношения с комунистическото правителство. Ако насърчи бунта той може да предаде страната си на огън и кръв. Към края на февруари бунтовническите племена Кампа /южно от Лхаса/са успели “да освободят” един район от тибетската територия, намиращ се между границата на Бутан и река Брахмапутра. Възможно е отказът на Далай Лама открито да вземе страна в конфликта да не се е харесал на китайските комунистически власти в Лхаса, които вече подозират, че тибетския религиозен апарат помага на бунтовниците.

В Индия винаги омаловажаваха инцидентите, като признаваха, че след окупацията на Тибет от китайските войски през 1950 г. там са ставали “спорадични смутове”. В началото на март министър-председателят Неру, загрижен да не възникнат трудности с Пекин, предупреди печата да бъде по предпазлив по въпроса за Тибет и изтъкна, че новините от Лхаса най-често се пренасят от бежанци, т.е. от хора, които “не могат да дадат някакво сериозно доказателство за каквито и да било”.

***

Съобщение за положението в Тибет

Делхи, 22 март 1959 г. /ДПА, Франс прес, ББС/ Според получените в събота съобщения в Ню Делхи, предполага се, че комунистическите войски са господари на положението в тибетската столица Лхаса. Индийското консулство в Лхаса е съобщило на индийското външно министерство, че около консулството е спокойно. Консулството е разположено близо до двореца Потала, където се се водили боеве между тибетците и китайските комунисти.

В индийската столица се смята, че вълненията в другите части на Тибет, а може би и извън окръга на тибетската столица още продължават.

Съгласно съобщенията на търговци и бежанци, в боевете срещу въстаниците китайците са използвали артилерия. Вероятно те са водили боеве срещу невъоръжените тибетци с картечници.

Между Лхаса и граничния град Калимпонг от четвъртък е прекъснато всякакво движение на кервани.

Въпреки редките информации, които идват от Тибет, изглежда че бунтът се разпространява из цялата страна. (...)

Очаква се министър-председателят Неру да направи декларация днес след обед в парламента.

Според неофициални източници, в Лхаса имало многобройни сблъсквания и демонстрации вследствие слуховете, че китайците се готвят да отведат Далай Лама в Пекин.

За трети последователен ден ежедневният осведомителен бюлетин но Радио “Лхаса” на китайски не беше предаден вчера. 

***

Положението в Тибет

Делхи, 23 март 1959 г. // “Нямаме намерение да се намесваме във вътрешните работи на Китай, с когото имаме приятелски отношения” - заяви днес Неру в декларация пред Народната камара, в която той изтъкна, че събитията в Тибетския район на Китай са предизвикали голям интерес в страната. Положението в Тибет, каза той, е трудно и деликатно. Ние трябва да избягваме каквито и да било стъпки, които могат да го влошат.

Неру каза, че различни слухове, свързани с Далай Лама, са причинили възбуждение в Лхаса. Преди две седмици тибетци съобщили на индийския консул за тези слухове. Три дни по-късно група тибетски поискали консулът да бъде свидетел, когато те представят своите искания пред китайските власти. Консулът правилно решил да не се намесва.

На 20 март е станало сблъскване между китайски части и тибетци в Лхаса. Сега положението изглежда се е нормализирало. Преди това в различни части на Тибет е имало сблъсквания между племето кампа и китайски части. Неру изрази надежда, че животът на Далай Лама е в безопасност и че настоящите трудности ще бъдат разрешени по мирен начин. (...)

***

Коментари за положението в Тибет

Делхи, 24 март 1959 г. /АП/ Битката в Лхаса изглежда е приключила. Съобщенията от столицата на Тибет показват, че във вторник борбата между тибетските бунтовници и китайските комунистически войски е прекратена и положението в града е спокойно, макар и натегнато. Твърди се, че комунистите са установили пълен контрол. 

***

Крисчън Хъртър за събитията в Тибет

Вашингтон, 26 март 1959 г. /АП/ Днес изпълняващият длъжността държавен секретар Крисчън Хъртър заяви, че той е поразен от съобщенията за “грубото потушаване” на тибетското въстание от комунистически Китай.

В декларация, публикувана от Държавния департамент Хъртър заяви, че преди осем години пекинският режим се съгласи да зачита религиозната и културна автономия на Тибет.

“Очевидно комунистите нарушиха това свое обещание, като част от тяхната безскрупулна кампания да премахнат всички ценности на човешко достойнство в тяхната империя”, се казва в декларацията на Хъртър и се добавя: “Още веднъж лицемерието на комунистите блесна. Те непрекъснато обвиняват другите в агресия и в намеса във вътрешните работи на други страни, обаче когато един смел народ, намиращ се под техен контрол се стреми към свобода, техният отговор е жестоко потисничество.”

В заключение на декларацията се казва: “Ние сме огорчени от страданията на тибетския наред и въпреки това ние виждаме в техните усилия за съпротива още един вълнуващ пример за. непримиримия дух на човека.” (…)

***

Злостната кампания срещу Китайската народна република продължава

Гангток, Сиким, 27 март 1959 г. /ЮПИ/ Счита се със сигурност, че Далай Лама е избягал от Лхаса и се е установил в една част на Тибет, която се намира изцяло под контрола на тибетците.

Достоверен източник изтъква, че тибетците контролират около 30-40 квадратни мили от Тибет. Тази област, която обхваща 10 процента от Тибет, се намира под контрола на тибетците от 1956 г., когато племето кампа започна партизанска война.

***

Бомбай, 27 март 1959 г. /ЮПИ/ Индия ще даде убежище на всички бежанци от Тибет по силата на международното право, заяви днес Индира Ганди, председател на партията Индийски национален конгрес и дъщеря на министър-председателя Джавахарлал Неру.

Пред представители на печата тя изтъкна, че Индия е поискала да изпрати наблюдател в Тибет и очаква разрешение от китайските комунисти. Ганди потвърди, че бунтът в Тибет е предизвикал загриженост сред партията и индийското правителство.

Официалната позиция на Китай и решението за разпускане на тибетското правителство, може да бъде открито в бюлетина “Международна информация”:

Заповед на Държавния съвет на Китайската народна република

Пекин, 28 март 1959 г. /Синхуа/ Днес тук бе публикувана следната заповед на Държавния съвет:

Болшинството от членовете на местното правителство и реакционната върхушка на Тибет са се свързали с империализма и като са организирали бунтовнически банди, вдигнаха бунт, причиниха щети на народа, отвлякоха Далай Лама, отхвърлиха споразумението във връзка с мероприятията за мирно освобождаване на Тибет и през нощта на 19 март оглавиха широко настъпление на местните тибетски войски и на бунтовниците срещу частите на Народоосвободителната армия в Лхаса.

Подобни действия, които представляват предателство спрямо родината и рушат единството , са напълно несъвместими със законите на страната. За да се запази единството на страната и националната сплотеност, Държавният съвет задължи частите на тибетския военен окръг на китайската Народоосвободителна армия да потушат напълно бунта и реши да разпусне от днес местното тибетско правителство и да възложи неговите функции на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район. Докато Далай Лама Дън Цзен-дяцо, който е председател на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район, е в ръцете на бунтовниците, длъжността председател на комитета ще изпълнява неговият подпредседател Паячен-Ертни Чугиганцан. (…) Свалени са от техните постове като членове на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район и от всички им други постове 18-те изменници на родината (…). Всеки от тях ще бъде наказан съгласно закона.

Назначени са 16 нови членове на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район (…). Нека се надяваме, че Подготвителният комитет за създаване на Тибетски автономен район и възглавяваното от него духовенство и гражданско население ще се сплотят и с общи усилия ще съдействат на Народоосвободителната армия за незабавното потушаване на бунта, за укрепване на държавната отбрана, за защитаване интересите на населението от всички националности, за осигуряване обществения ред и за изграждане на нов демократичен социалистически Тибет. (...)

***

Комюнике на Държавния департамент за бунта в Тибет

Вашингтон, 28 март 1959 г. /Франс прес/ В едно комюнике, публикувано, след като пекинското правителство направи съобщения относно размерите на тибетския бунт и мерките, взети за потушаването му от страна на комунистически Китай, Съединените щати изразиха “дълбоката си симпатия” към народа на Тибет “подложен на варварската намеса на империалистите, дошли от комунистически Китай”. Комюникето на Държавния департамент обвинява премиера Чжоу Ен-лай, че иска да премахне религиозната и политическа автономия на Тибет, като с това явно нарушава поетото през май 1951 година тържествено обещание от китайското правителство да гарантира тази автономия.

Комюникето твърди, че заместването на Далай Лама с пратеника на комунистически Китай Панчен Лама не може да бъде одобрено от народа на Тибет.

Накрая Държавният департамент на САЩ твърди, че публикуваните от Пекин съобщения са най-добрите доказателства за огромните размери, които е взело съпротивителното движение в Тибет от май 1958 г. насам. 

***

Отзиви за положението в Тибет

Ню Делхи, 30 март 1959 г. /Франс прес/ Днес 500 демонстранти от крайната дясна партия “Джан Сангх” протестираха пред посолството на Народен Китай в Делхи против китайската намеса в Тибет.

Около 200 души са демонстрирали днес пред консулството на KНР в Бомбай в знак на протест против китайската намеса в Тибет. Пред вратата на консулството демонстрантите са оставили един “меморандум”, адресиран до китайското правителство, в който те настояват да се даде автономия на Тибет и китайските войски да се изтеглят от тази страна. 

***

Куала Лумпур, 30 март 1959 г. /Ройтер/ Малайското правителство издаде декларация, в която се порицава прилагането на сила от китайците в Тибет. В декларацията, подписана от министъра на външните работи, се казва: “Китайските комунисти, въпреки всичките си декларации, че са миролюбив народ, който подкрепя силите на освобождението, още веднъж доказаха, че могат да бъдат брутални. (...).”

Как виждат случващото се в Тибет в Съветския съюз чтем в бюлетин “Международна информация”:

Кореспондент на “Правда” за провала на метежа в Тибет

Москва, 30 март 1959 г. // Днес в “Правда” е поместена дописка от кореспондента на “Правда” В. Овчинников за провала на реакционния метеж в Тибет, предприет от реакционната местна върхушка в заговор с империалистическите елементи от чужбина. Кореспондентът подчертава факта, че метежът не е бил подкрепен от тибетския народ. Преобладаващо мнозинство от населението на Тибет са бедни земеделци и стоковъдци, които с нетърпение са очаквали да бъдат освободени от феодално-крепостническия гнет, а и сред другите слоеве на населението има немалко патриотично настроени хора, възмутени от действията на предателите на родината. Авторът па кореспонденцията съобщава, че от 1 300 000 жители на Тибет, метежниците са успели чрез измами и заплахи да въвлекат в своите редици не повече от 20 000 души.

Подкрепени от местното население, частите на Китайската народоосвободителна армия са разгромили бързо съсредоточените в Лхаса метежнически банди, като са взели над 4 000 пленници, 8 000 пушки и други трофеи. Сега в Лхаса и другите райони на Тибет от представители на народноосвободителната армия и патриотично настроени местни жители се създават военно-контролни комитети. След като бъде възстановен обществения ред, те постепенно ще бъдат заменени от система на местни органи на властта, създадени по принципа на националната автономия. (...)

***

Лондон, 31 март 1959 г. /ББС - бълг. ем., 6:30 ч./ Според сведения, достигащи в Североизточна Индия, положението в Лхаса продължава да е сериозно. Китайски войскови части, включително бронирани коли, са заели всички сгради в съседство с индийското консулство. Съобщава се, че китайският комунистически флаг се развява сега около двореца в Лхаса. (…)

***

Изявления на представител на Форейн офис

Лондон, 31 март 1959 г. /Ройтер/ Представител на Форейн офис заяви днес на пресконференция, че британското правителство споделя общата загриженост във връзка с онова, което стада в Тибет, но че понастоящем Великобритания не счита, че положението в Тибет застрашава световния мир. (…)

Духовният водач на Тибет Далай Лама бяга със свои привърженици в Индия. Групата преминава границата на 31 март. Поради трудно достигащата до света информация, обаче няколко дни отнема да се разбере къде се намира той:

Представител на Държавния департамент за местопребиваването на Далай Лама

Вашингтон, 31 март 1959 г. /Ройтер/ Един представител на Държавния департамент заяви днес, че Далай Лама “още е свободен и се намира в Тибет”. Представителят на Държавния департамент по печата Линкън Хуайт направи тази декларация, когато бе запитан дали САЩ имат някакви нови сведения за усилията на комунистически Китай да потуши неотдавнашния бунт в Тибет.

“Ние нямаме точна информация, каза той, за местопребиваването на Далай Лама. Доколкото ни е известно, той още е свободен и се намира в Тибет”.

***

Във връзка с Тибет

Пресконференция на тибетска делегация в Делхи

Делхи, 1 април 1959 г. /Франс прес/ На пресконференцията на тибетската делегация Сванг Япши Юток, високопоставена тибетска личност, която китайските власти търсят, заяви, че “през февруари тибетският кабинет е разисквал положението. На 12 март кабинетът решил да се отзове на желанието на Далай Лама и да провъзгласи независимостта на страната”.

Юток добави: “Тибетският народ започна борбата от отчаяние, като си даваше сметка, че китайците искат да заличат религията му и да унищожат тибетската раса.”

Юток съобщи освен това, че една делегация от представители на всички провинции на Тибет ще отпътува за седалището на ООН, за да защитава каузата на Тибет. Той поясни, че законното правителство е правителството на Далей Лама и че не може де става и въпрос, тибетците да признаят правителството на Панчен Лама - слугата на Мао Цзе-дун”. (...)

На същата пресконференция бившият министър-председател на Тибет Лукхан Гуа Шакабпа заяви, че делегацията, в състава на която влиза и той, е помолила Неру да посредничи.

“Министър-председателят беше много разтревожен и обезпокоен от събитията в Тибет - отбеляза Шакабпа. Той ни изказа своите съчувствия и заяви, че Индия не може да изпрати войски в Тибет, но ще се опита да бъде сложен край на тази борба по дипломатически път.” 

***

Пресконференция на брата на Далай Лама

Ню Йорк, 2 април 1959 г. /Франс прес/ По време на пресконференция, свикана вчера по инициатива на Националния съвет на църквите, братът на Далай Лама Тухбтен Норбу призова своите приятели в Америка и Индия да подпомогнат осемнадесетте хиляди негови съотечественици, избягали от ужасите на комунизма в Тибет.

Норбу, който понастоящем следва в Ню Йорк, заяви, че не му е известно, къде се намира неговият брат. Според него Далай Лама все още се намира на тибетска територия.

Норбу подчерта, че не може да се поставя въпросът дали Далай Лама е за или против въстанието; “той е за тибетския народ единствено”, бяха неговите думи. (...)
 
Официалната позиция на Китай е, че Далай Лама е отвлечен. Тя може да бъде открита в бюлетина “Международна информация”:

Синхуа за местонахождението на Далай Лама

Пекин, 2 март 1959 г. // Агенция Синхуа съобщи: “Както стана известно, отвлеченият от метежниците Далай Лама е влязъл в Индия. На 31 март Далай Лама и намиращите се с него лица са пресекли китайско-индийската граница.”

***

Далай Лама отвлечен на индийска територия

Делхи, 2 април 1959 г. /ДПА/ Комунистически Китай изненада днес световната общественост със съобщението, че Далай Лама, духовен и светски ръководител на тибетците, е успял въз вторник да избяга в Индия. Досега липсва потвърждение на това съобщение от индийска страна, обаче преди няколко дни имаше слухове, че Далай Лама е спасен от неговите китайски преследвачи.

От неделя китайците с всички средства се опитваха да заловят Далай Лама. Те използваха даже самолети, за да предотвратят бягството на тибетския ръководител. В четвъртък китайската осведомителна агенция Синхуа съобщи, че Далай Лама е пристигнал още във вторник в Индия. Индийски гранични полицаи, намиращи се в Таванг /Асам/, 29 км. южно от тибетската граница, са заминали да го посрещнат.

При напускането на Лхаса Далай Лама се е придружавал от четирима или шестима членове на тибетското правителство. 

***

Съобщение на Неру в парламента за Далай Лама

Делхи, 3 април 1959 г. /ЮПИ/ Тази сутрин министър-председателят Неру съобщи в парламента, че Далай Лама е минал границата и се намира в Индия. Неру каза, че Далай Лама е бил предшестван от пратеник, натоварен да съобщи на Неру, че Далай Лама ще иска политическо убежище в Индия.

Неру добави, че Далай Лама е пристигнал в Индия в сряда, че здравословното му състояние е отлично и че е придружен от семейството си и от една свита от 80 души.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изпращат в последния му път загиналия в Газа служител на ООН Марин Маринов в родния му град Ямбол
Изпращат в последния му път загиналия в Газа служител на Организацията на обеднените нации (ООН) Марин Маринов в родния му град Ямбол. Поклонението започна в централния храм &bdquo ...
Общо 15 въпроса, разпределени в шест категории, ще зададе Конкурсната комисия на двамата кандидати за главен архитект на София
Общо 15 въпроса, разпределени в шест категории, ще зададе Конкурсната комисия на двамата кандидати за главен архитект на София. Комисията взе решение да публикува предварително въп ...
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на изход от страната на граничния пункт "Лесово"
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на изход от страната на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Това съобщи на сайта си Главна дирекция "Гранична полиц ...
Газовите компресори в хранилище "Чирен" вече са поставени, съобщи министърът на енергетиката
От гледна точка на разширението на газовото хранилище "Чирен" искам да съобщя, че газовите компресори вече са поставени, извършват се съответните тестове. Имаме и Акт 16 за тях, об ...
Министър Мирослав Боршош обсъди подготовката за летния сезон с представители на туристическия сектор в Златни пясъци
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с представители на туристическия сектор в к. к. Златни пясъци като част от подготовката за летен сезон 2025. Целта на срещата беше д ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Нормален е трафикът на граничните пунктове със съседните на България държави
Нормален е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) със съседните на България държави. Това съобщават от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВ ...
Мюсюлманската общност в България посрещна Рамазан Байрам
Празника Рамазан Байрам посрещна мюсюлманската общност в България. Главният мюфтия на мюсюлманите в България д-р Мустафа Хаджи пожела да има мир по света и най-вече - в България. И ...
Сдружение "Отворени обятия" помага на деца бежанци да се интегрират по-лесно в България, казаха от екипа
Сдружение "Отворени обятия" в последните три години подпомага деца бежанци, предимно от Украйна, да се интегрират по-лесно в България в рамките на проекта "Интеграционен, културен ...
Министър Боршош: Имаме готовност за посрещане на летния сезон, ще го открием в Поморие на 31 май
Летният туристически сезон по Българското Черноморие ще бъде открит официално на 31 май в Поморие. Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош в Бургас след среща с контролни ...
Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианмар, съобщиха от МВнР
Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианмар, което предизвика рухването на небостъргач в Банкок. Посолството на Република България в Ханой ...
Тикер в 06:58 ч.
Нормален е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) със съ ...
Начало Местен фокус
7193
Хроника

Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.

В исторически план взаимоотношенията между Тибет и Китай са били различни и нерядко обтегнати.В средата на 18-и век, със завладяването на части от Тибет от династията Цин, страната става васална област на Китай, сочи информация в отдел “Справочна” на . По време на буржоазната революция (1911-1913), с която династията Цин е свалена от власт, Тибет прекъсва връзките си с Китай. След провъзгласяването на Китайската народна република (1 октомври 1949), на 4 ноември 1949 г. Тибет е окупиран от китайски войски.

| 28 Март 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.
Китай разпуска местното правителство на Тибет на 28 март 1959 г.
Снимка © АП

Държавният съвет на Китайската народна република решава на 28 март 1959 г. да разпусне местното тибетско правителство и да възложи неговите функции на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район. Това се открива в бюлетина “Международна информация” от март 1959 г.

В исторически план взаимоотношенията между Тибет и Китай са били различни и нерядко обтегнати. В средата на 18-и век, със завладяването на части от Тибет от династията Цин, страната става васална област на Китай, сочи информация в отдел “Справочна” на . По време на буржоазната революция (1911-1913), с която династията Цин е свалена от власт, Тибет прекъсва връзките си с Китай. След провъзгласяването на Китайската народна република (1 октомври 1949), на 4 ноември 1949 г. Тибет е окупиран от китайски войски. На 23 май 1951 г. е подписано т. нар. “Споразумение за мирното освобождение на Тибет”, което го определя като китайска територия. Но напрежението в страната остава.

На 10 март 1959 г., седмици преди да бъде решено да бъде разпуснато местното правителство, възниква въстание срещу китайската власт. Държавният съвет на Китайската народна република задължава частите на Тибетския военен окръг на китайската Народоосвободителна армия да потушат напълно вълненията в Тибет, се открива още в бюлетините от онова време.

Бунтът е потушен на 21 март, като са убити около 90 000  души, сочи още отдел “Справочна информация” на .

Духовният водач на Тибет Далай Лама бяга със свои привърженици в Индия, където през април 1959 г. създава правителство на Тибет в изгнание. 

Съобщения за събитията отпреди 66 години откриваме в бюлетините “Международна информация” и “Международна информация. Служебен”:

В Тибет

Делхи, 21 март 1959 г. /Франс прес/ Извънредно трудно е да се прецени сериозността на инцидентите, които станаха в Лхаса между верноподаниците на Далай Лама и китайските комунистически власти. Още преди 15 години министър-председателят на Бутан, намиращ се на границата на Тибет и Индия, заяви при един свой престой в Делхи, че “нещо става в Източен Тибет, но че е трудно де се установят неговите мащаби”.

Първите сведения в английския печат за слуховете в Тибет датират от началото на годината. В тях се съобщаваше за битка по всички правила между китайци и тибетски бунтовници в източната чест не огромната страна, южно от Лхаса. Ламите били избити, един китайски генерал паднал в боя, властите на Пекин искали Далай Лама да порицае бунта, позицията на Далай Лама била деликатна. Ако се подчини на Пекин, той скъсва с един бунт, който може де му послужи за “маневрена маса” в трудните му отношения с комунистическото правителство. Ако насърчи бунта той може да предаде страната си на огън и кръв. Към края на февруари бунтовническите племена Кампа /южно от Лхаса/са успели “да освободят” един район от тибетската територия, намиращ се между границата на Бутан и река Брахмапутра. Възможно е отказът на Далай Лама открито да вземе страна в конфликта да не се е харесал на китайските комунистически власти в Лхаса, които вече подозират, че тибетския религиозен апарат помага на бунтовниците.

В Индия винаги омаловажаваха инцидентите, като признаваха, че след окупацията на Тибет от китайските войски през 1950 г. там са ставали “спорадични смутове”. В началото на март министър-председателят Неру, загрижен да не възникнат трудности с Пекин, предупреди печата да бъде по предпазлив по въпроса за Тибет и изтъкна, че новините от Лхаса най-често се пренасят от бежанци, т.е. от хора, които “не могат да дадат някакво сериозно доказателство за каквито и да било”.

***

Съобщение за положението в Тибет

Делхи, 22 март 1959 г. /ДПА, Франс прес, ББС/ Според получените в събота съобщения в Ню Делхи, предполага се, че комунистическите войски са господари на положението в тибетската столица Лхаса. Индийското консулство в Лхаса е съобщило на индийското външно министерство, че около консулството е спокойно. Консулството е разположено близо до двореца Потала, където се се водили боеве между тибетците и китайските комунисти.

В индийската столица се смята, че вълненията в другите части на Тибет, а може би и извън окръга на тибетската столица още продължават.

Съгласно съобщенията на търговци и бежанци, в боевете срещу въстаниците китайците са използвали артилерия. Вероятно те са водили боеве срещу невъоръжените тибетци с картечници.

Между Лхаса и граничния град Калимпонг от четвъртък е прекъснато всякакво движение на кервани.

Въпреки редките информации, които идват от Тибет, изглежда че бунтът се разпространява из цялата страна. (...)

Очаква се министър-председателят Неру да направи декларация днес след обед в парламента.

Според неофициални източници, в Лхаса имало многобройни сблъсквания и демонстрации вследствие слуховете, че китайците се готвят да отведат Далай Лама в Пекин.

За трети последователен ден ежедневният осведомителен бюлетин но Радио “Лхаса” на китайски не беше предаден вчера. 

***

Положението в Тибет

Делхи, 23 март 1959 г. // “Нямаме намерение да се намесваме във вътрешните работи на Китай, с когото имаме приятелски отношения” - заяви днес Неру в декларация пред Народната камара, в която той изтъкна, че събитията в Тибетския район на Китай са предизвикали голям интерес в страната. Положението в Тибет, каза той, е трудно и деликатно. Ние трябва да избягваме каквито и да било стъпки, които могат да го влошат.

Неру каза, че различни слухове, свързани с Далай Лама, са причинили възбуждение в Лхаса. Преди две седмици тибетци съобщили на индийския консул за тези слухове. Три дни по-късно група тибетски поискали консулът да бъде свидетел, когато те представят своите искания пред китайските власти. Консулът правилно решил да не се намесва.

На 20 март е станало сблъскване между китайски части и тибетци в Лхаса. Сега положението изглежда се е нормализирало. Преди това в различни части на Тибет е имало сблъсквания между племето кампа и китайски части. Неру изрази надежда, че животът на Далай Лама е в безопасност и че настоящите трудности ще бъдат разрешени по мирен начин. (...)

***

Коментари за положението в Тибет

Делхи, 24 март 1959 г. /АП/ Битката в Лхаса изглежда е приключила. Съобщенията от столицата на Тибет показват, че във вторник борбата между тибетските бунтовници и китайските комунистически войски е прекратена и положението в града е спокойно, макар и натегнато. Твърди се, че комунистите са установили пълен контрол. 

***

Крисчън Хъртър за събитията в Тибет

Вашингтон, 26 март 1959 г. /АП/ Днес изпълняващият длъжността държавен секретар Крисчън Хъртър заяви, че той е поразен от съобщенията за “грубото потушаване” на тибетското въстание от комунистически Китай.

В декларация, публикувана от Държавния департамент Хъртър заяви, че преди осем години пекинският режим се съгласи да зачита религиозната и културна автономия на Тибет.

“Очевидно комунистите нарушиха това свое обещание, като част от тяхната безскрупулна кампания да премахнат всички ценности на човешко достойнство в тяхната империя”, се казва в декларацията на Хъртър и се добавя: “Още веднъж лицемерието на комунистите блесна. Те непрекъснато обвиняват другите в агресия и в намеса във вътрешните работи на други страни, обаче когато един смел народ, намиращ се под техен контрол се стреми към свобода, техният отговор е жестоко потисничество.”

В заключение на декларацията се казва: “Ние сме огорчени от страданията на тибетския наред и въпреки това ние виждаме в техните усилия за съпротива още един вълнуващ пример за. непримиримия дух на човека.” (…)

***

Злостната кампания срещу Китайската народна република продължава

Гангток, Сиким, 27 март 1959 г. /ЮПИ/ Счита се със сигурност, че Далай Лама е избягал от Лхаса и се е установил в една част на Тибет, която се намира изцяло под контрола на тибетците.

Достоверен източник изтъква, че тибетците контролират около 30-40 квадратни мили от Тибет. Тази област, която обхваща 10 процента от Тибет, се намира под контрола на тибетците от 1956 г., когато племето кампа започна партизанска война.

***

Бомбай, 27 март 1959 г. /ЮПИ/ Индия ще даде убежище на всички бежанци от Тибет по силата на международното право, заяви днес Индира Ганди, председател на партията Индийски национален конгрес и дъщеря на министър-председателя Джавахарлал Неру.

Пред представители на печата тя изтъкна, че Индия е поискала да изпрати наблюдател в Тибет и очаква разрешение от китайските комунисти. Ганди потвърди, че бунтът в Тибет е предизвикал загриженост сред партията и индийското правителство.

Официалната позиция на Китай и решението за разпускане на тибетското правителство, може да бъде открито в бюлетина “Международна информация”:

Заповед на Държавния съвет на Китайската народна република

Пекин, 28 март 1959 г. /Синхуа/ Днес тук бе публикувана следната заповед на Държавния съвет:

Болшинството от членовете на местното правителство и реакционната върхушка на Тибет са се свързали с империализма и като са организирали бунтовнически банди, вдигнаха бунт, причиниха щети на народа, отвлякоха Далай Лама, отхвърлиха споразумението във връзка с мероприятията за мирно освобождаване на Тибет и през нощта на 19 март оглавиха широко настъпление на местните тибетски войски и на бунтовниците срещу частите на Народоосвободителната армия в Лхаса.

Подобни действия, които представляват предателство спрямо родината и рушат единството , са напълно несъвместими със законите на страната. За да се запази единството на страната и националната сплотеност, Държавният съвет задължи частите на тибетския военен окръг на китайската Народоосвободителна армия да потушат напълно бунта и реши да разпусне от днес местното тибетско правителство и да възложи неговите функции на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район. Докато Далай Лама Дън Цзен-дяцо, който е председател на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район, е в ръцете на бунтовниците, длъжността председател на комитета ще изпълнява неговият подпредседател Паячен-Ертни Чугиганцан. (…) Свалени са от техните постове като членове на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район и от всички им други постове 18-те изменници на родината (…). Всеки от тях ще бъде наказан съгласно закона.

Назначени са 16 нови членове на Подготвителния комитет за създаване на Тибетски автономен район (…). Нека се надяваме, че Подготвителният комитет за създаване на Тибетски автономен район и възглавяваното от него духовенство и гражданско население ще се сплотят и с общи усилия ще съдействат на Народоосвободителната армия за незабавното потушаване на бунта, за укрепване на държавната отбрана, за защитаване интересите на населението от всички националности, за осигуряване обществения ред и за изграждане на нов демократичен социалистически Тибет. (...)

***

Комюнике на Държавния департамент за бунта в Тибет

Вашингтон, 28 март 1959 г. /Франс прес/ В едно комюнике, публикувано, след като пекинското правителство направи съобщения относно размерите на тибетския бунт и мерките, взети за потушаването му от страна на комунистически Китай, Съединените щати изразиха “дълбоката си симпатия” към народа на Тибет “подложен на варварската намеса на империалистите, дошли от комунистически Китай”. Комюникето на Държавния департамент обвинява премиера Чжоу Ен-лай, че иска да премахне религиозната и политическа автономия на Тибет, като с това явно нарушава поетото през май 1951 година тържествено обещание от китайското правителство да гарантира тази автономия.

Комюникето твърди, че заместването на Далай Лама с пратеника на комунистически Китай Панчен Лама не може да бъде одобрено от народа на Тибет.

Накрая Държавният департамент на САЩ твърди, че публикуваните от Пекин съобщения са най-добрите доказателства за огромните размери, които е взело съпротивителното движение в Тибет от май 1958 г. насам. 

***

Отзиви за положението в Тибет

Ню Делхи, 30 март 1959 г. /Франс прес/ Днес 500 демонстранти от крайната дясна партия “Джан Сангх” протестираха пред посолството на Народен Китай в Делхи против китайската намеса в Тибет.

Около 200 души са демонстрирали днес пред консулството на KНР в Бомбай в знак на протест против китайската намеса в Тибет. Пред вратата на консулството демонстрантите са оставили един “меморандум”, адресиран до китайското правителство, в който те настояват да се даде автономия на Тибет и китайските войски да се изтеглят от тази страна. 

***

Куала Лумпур, 30 март 1959 г. /Ройтер/ Малайското правителство издаде декларация, в която се порицава прилагането на сила от китайците в Тибет. В декларацията, подписана от министъра на външните работи, се казва: “Китайските комунисти, въпреки всичките си декларации, че са миролюбив народ, който подкрепя силите на освобождението, още веднъж доказаха, че могат да бъдат брутални. (...).”

Как виждат случващото се в Тибет в Съветския съюз чтем в бюлетин “Международна информация”:

Кореспондент на “Правда” за провала на метежа в Тибет

Москва, 30 март 1959 г. // Днес в “Правда” е поместена дописка от кореспондента на “Правда” В. Овчинников за провала на реакционния метеж в Тибет, предприет от реакционната местна върхушка в заговор с империалистическите елементи от чужбина. Кореспондентът подчертава факта, че метежът не е бил подкрепен от тибетския народ. Преобладаващо мнозинство от населението на Тибет са бедни земеделци и стоковъдци, които с нетърпение са очаквали да бъдат освободени от феодално-крепостническия гнет, а и сред другите слоеве на населението има немалко патриотично настроени хора, възмутени от действията на предателите на родината. Авторът па кореспонденцията съобщава, че от 1 300 000 жители на Тибет, метежниците са успели чрез измами и заплахи да въвлекат в своите редици не повече от 20 000 души.

Подкрепени от местното население, частите на Китайската народоосвободителна армия са разгромили бързо съсредоточените в Лхаса метежнически банди, като са взели над 4 000 пленници, 8 000 пушки и други трофеи. Сега в Лхаса и другите райони на Тибет от представители на народноосвободителната армия и патриотично настроени местни жители се създават военно-контролни комитети. След като бъде възстановен обществения ред, те постепенно ще бъдат заменени от система на местни органи на властта, създадени по принципа на националната автономия. (...)

***

Лондон, 31 март 1959 г. /ББС - бълг. ем., 6:30 ч./ Според сведения, достигащи в Североизточна Индия, положението в Лхаса продължава да е сериозно. Китайски войскови части, включително бронирани коли, са заели всички сгради в съседство с индийското консулство. Съобщава се, че китайският комунистически флаг се развява сега около двореца в Лхаса. (…)

***

Изявления на представител на Форейн офис

Лондон, 31 март 1959 г. /Ройтер/ Представител на Форейн офис заяви днес на пресконференция, че британското правителство споделя общата загриженост във връзка с онова, което стада в Тибет, но че понастоящем Великобритания не счита, че положението в Тибет застрашава световния мир. (…)

Духовният водач на Тибет Далай Лама бяга със свои привърженици в Индия. Групата преминава границата на 31 март. Поради трудно достигащата до света информация, обаче няколко дни отнема да се разбере къде се намира той:

Представител на Държавния департамент за местопребиваването на Далай Лама

Вашингтон, 31 март 1959 г. /Ройтер/ Един представител на Държавния департамент заяви днес, че Далай Лама “още е свободен и се намира в Тибет”. Представителят на Държавния департамент по печата Линкън Хуайт направи тази декларация, когато бе запитан дали САЩ имат някакви нови сведения за усилията на комунистически Китай да потуши неотдавнашния бунт в Тибет.

“Ние нямаме точна информация, каза той, за местопребиваването на Далай Лама. Доколкото ни е известно, той още е свободен и се намира в Тибет”.

***

Във връзка с Тибет

Пресконференция на тибетска делегация в Делхи

Делхи, 1 април 1959 г. /Франс прес/ На пресконференцията на тибетската делегация Сванг Япши Юток, високопоставена тибетска личност, която китайските власти търсят, заяви, че “през февруари тибетският кабинет е разисквал положението. На 12 март кабинетът решил да се отзове на желанието на Далай Лама и да провъзгласи независимостта на страната”.

Юток добави: “Тибетският народ започна борбата от отчаяние, като си даваше сметка, че китайците искат да заличат религията му и да унищожат тибетската раса.”

Юток съобщи освен това, че една делегация от представители на всички провинции на Тибет ще отпътува за седалището на ООН, за да защитава каузата на Тибет. Той поясни, че законното правителство е правителството на Далей Лама и че не може де става и въпрос, тибетците да признаят правителството на Панчен Лама - слугата на Мао Цзе-дун”. (...)

На същата пресконференция бившият министър-председател на Тибет Лукхан Гуа Шакабпа заяви, че делегацията, в състава на която влиза и той, е помолила Неру да посредничи.

“Министър-председателят беше много разтревожен и обезпокоен от събитията в Тибет - отбеляза Шакабпа. Той ни изказа своите съчувствия и заяви, че Индия не може да изпрати войски в Тибет, но ще се опита да бъде сложен край на тази борба по дипломатически път.” 

***

Пресконференция на брата на Далай Лама

Ню Йорк, 2 април 1959 г. /Франс прес/ По време на пресконференция, свикана вчера по инициатива на Националния съвет на църквите, братът на Далай Лама Тухбтен Норбу призова своите приятели в Америка и Индия да подпомогнат осемнадесетте хиляди негови съотечественици, избягали от ужасите на комунизма в Тибет.

Норбу, който понастоящем следва в Ню Йорк, заяви, че не му е известно, къде се намира неговият брат. Според него Далай Лама все още се намира на тибетска територия.

Норбу подчерта, че не може да се поставя въпросът дали Далай Лама е за или против въстанието; “той е за тибетския народ единствено”, бяха неговите думи. (...)
 
Официалната позиция на Китай е, че Далай Лама е отвлечен. Тя може да бъде открита в бюлетина “Международна информация”:

Синхуа за местонахождението на Далай Лама

Пекин, 2 март 1959 г. // Агенция Синхуа съобщи: “Както стана известно, отвлеченият от метежниците Далай Лама е влязъл в Индия. На 31 март Далай Лама и намиращите се с него лица са пресекли китайско-индийската граница.”

***

Далай Лама отвлечен на индийска територия

Делхи, 2 април 1959 г. /ДПА/ Комунистически Китай изненада днес световната общественост със съобщението, че Далай Лама, духовен и светски ръководител на тибетците, е успял въз вторник да избяга в Индия. Досега липсва потвърждение на това съобщение от индийска страна, обаче преди няколко дни имаше слухове, че Далай Лама е спасен от неговите китайски преследвачи.

От неделя китайците с всички средства се опитваха да заловят Далай Лама. Те използваха даже самолети, за да предотвратят бягството на тибетския ръководител. В четвъртък китайската осведомителна агенция Синхуа съобщи, че Далай Лама е пристигнал още във вторник в Индия. Индийски гранични полицаи, намиращи се в Таванг /Асам/, 29 км. южно от тибетската граница, са заминали да го посрещнат.

При напускането на Лхаса Далай Лама се е придружавал от четирима или шестима членове на тибетското правителство. 

***

Съобщение на Неру в парламента за Далай Лама

Делхи, 3 април 1959 г. /ЮПИ/ Тази сутрин министър-председателят Неру съобщи в парламента, че Далай Лама е минал границата и се намира в Индия. Неру каза, че Далай Лама е бил предшестван от пратеник, натоварен да съобщи на Неру, че Далай Лама ще иска политическо убежище в Индия.

Неру добави, че Далай Лама е пристигнал в Индия в сряда, че здравословното му състояние е отлично и че е придружен от семейството си и от една свита от 80 души.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изпращат в последния му път загиналия в Газа служител на ООН Марин Маринов в родния му град Ямбол
Общо 15 въпроса, разпределени в шест категории, ще зададе Конкурсната комисия на двамата кандидати за главен архитект на София
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на изход от страната на граничния пункт "Лесово"
Газовите компресори в хранилище "Чирен" вече са поставени, съобщи министърът на енергетиката
Министър Мирослав Боршош обсъди подготовката за летния сезон с представители на туристическия сектор в Златни пясъци
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Нормален е трафикът на граничните пунктове със съседните на България държави
Местен фокус
Мюсюлманската общност в България посрещна Рамазан Байрам
Местен фокус
Сдружение "Отворени обятия" помага на деца бежанци да се интегрират по-лесно в България, казаха от екипа
Основна линия
Министър Боршош: Имаме готовност за посрещане на летния сезон, ще го открием в Поморие на 31 май
Основна линия
Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианмар, съобщиха от МВнР
Основна линия
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
На преден план
Стотици се сбогуваха със загиналия в Газа служител на ООН Марин Маринов в родния му град Ямбол
Сфера
Провежда се акция за почистване и възстановяване на село Гавраилово
В детайли
Изпращат в последния му път загиналия в Газа служител на ООН Марин Маринов в родния му град Ямбол
Контекст
Започва изграждането на хеликоптерна площадка в двора на видинската болница
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.